Dr. Dt. Özge Aktaş Özçıkırıkçı
Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1436 Sok. No:1/8 Çukurambar/ ANKARA

Çocuklarda İlk Ortodontik Muayene Ne Zaman Olmalıdır?

Çocuklarda İlk Ortodontik Muayene Ne Zaman Olmalıdır?

Çocukların ilk diş muayenehanesi ziyaretlerinin 3 yaşında yapılması gerekliliği pedagoglar tarafından önerilmektedir. Bununla beraber özellikle 6-7 yaşlarında dişlerin değişiminin başlamasıyla düzenli olarak ortodontik kontrolden geçmeleri çene ve diş gelişimindeki problemlerin teşhis edilmesi açısından önemlidir. Bazı problemlerin erken teşhisi, tedavi ihtiyacını ortadan kaldırabildiği gibi ileride gerekebilecek ortodontik tedavileri de kolaylaştırabilmektedir.

Erken süt dişi kayıpları sonrası bu dişlerin boşluklarının korunması, ileride oluşabilecek yer darlığının ve bununla beraber dişlerde meydana gelebilecek çapraşıklığın ve/veya daimi dişlerin gömülü kalmasının önlenmesi açısından son derece önemlidir. Yine aynı şekilde parmak/dil emme, kalem ısırma, tırnak yeme gibi  alışkanlıklarının erken dönemde durdurulması ileride ortodontik bir anomalinin oluşmasını engellemektedir.

Bunların ise tespit edilebilmesi, çocukların erken dönemde bir ortodonti uzmanı tarafından muayene edilmesiyle mümkündür.

RANDEVU TALEBİ

Telefon: 0312 284 22 33
GSM: 0530 203 52 33

RANDEVU TALEBİ

!
!
!
!